içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

H.SUBAŞ / GÖLGEDE DEMOKRASİ YEŞERMİYOR!

 

BUGÜN DE GÖLGEDE DEMOKRASİ YEŞERMİYOR!

14 emekli generalin ömür boyu hapse mahkum olması da uzun yıllar tartışılacak kararlardır!.. Maalesef bastırılmış toplumlar sosyolojik sorunlarını yorumlamak ve çözmek konusunda zorlanıyor. Hukuk ve siyaset kurumu da çalkantının içinde, rota tayininde zorlanıyor, görünür eğilime teslim oluyor! Bu dava bugün değil de farklı bir zaman diliminde görülmüş olsa farklı sonuçlanırdı. Bugün de kamu vicdanına sığdırmak kolay olmayacaktır!

28 şubat kaygılar sonucu ortaya çıkmıştı.Tankların, Sincan'da yürütülmesi ve Çevik Bir'in "demokrasiye balans ayarı yapıyoruz" sözü tehlikeli bir başlangıçtı!

O tarihte ben #Antalya Büyükşehir Belediye Başkanıydım ve tankların yürütülmesinden bir gün sonra "Gölgede Demokrasi Yeşermez" başlıklı makalem, Yeni Yüzyıl isimli ulusal gazetede sıcak gündem olarak yayınlanmıştı ve o günlerdeki belki de tek eleştirel yazıydı!..

Sonraki günlerde süreç 28 Şubat’a evrilmişti!..Yıllar sonra FETÖ terör örgütünün yaşattıkları görüldükten sonra, 28 Şubat’a götüren kaygının aşırılıkları olsa da boş yere olmadığı ortaya çıkıyor. İlk aşırılık Sincan'da tankların yürütülmesi diğeri de başörtülü kız öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesiydi.

28 şubattan aylar sonra merhum 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'i ziyaret etmiştim. O günlerdeki gazete haberlerinden ve merhum başbakan sayın Erbakan'ın tutumundan rahatsız görünüyordu, ben de sözlerimizin arasında “iyi ki istifa etmiyor yoksa bu süreç bir muhtıra olarak tanımlanabilir” diye yarı espri yarı ciddi bir söz sarfetmiş ve susmuştum. Sayın Demirel ayağa kalkarak ellerini arkada bağlayıp bir süre düşünceli bir şekilde yürümüş ve hiç cevap vermemişti.

MGK kararları tavsiye mahiyetindedir ve o dönem bu tavsiye kararlarını hükümet benimser görünmüştü. MGK'yı ben hep sakıncalı bulsam da bir anayasal kurumdur ve demokrasimizi maalesef gölgelemektedir.

28 Şubat sürecinde MGK asker ağırlıklıydı. İşin özünde ki asıl hata anayasal kurumlardaki bu hatalı yapılanma idi. Çünkü siyaset kurumunun askerin kontrolünde olması güvence gibi görülüyordu... Bugün ise MGK daha farklı yapılanmasına rağmen sayın cumhurbaşkanının 17 - 25 Aralık 2013 tarihi milatdır sözünü ve daha birçok eylem ve  uygulamaları, anayasal hukuk düzenine aykırılık, yargıya balans ve demokrasimize gölge olarak tanımlayabiliriz!..

Niteliksiz demokrasi, baskıcı rejimler ve sosyal çalkantılar arasında yargının kararları hep tartışılır olacaktır

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum